Tsuki
A fenntarthatóság önmagában egy nagyon szép érték és jelmondat, viszont az a valós kérdés, hogy ezt milyen tartalommal tudjuk megtölteni. Rengeteg ötlettel rendelkeztünk az első pillanattól fogva a termékfejlesztés és különböző edukációs tevékenységek vonalán is, viszont úgy éreztük, hogy ebben szükségünk van egy olyan hazai partnerre, akinek ebben többéves tapasztalata van, és segít nekünk mindezt rendszerbe foglalni. Így kerültünk kapcsolatba a Zöldövezet Társulás Környezetvédelmi Egyesület-el, akikkel a Tsuki márka hivatalos fenntarthatósági partnereiként, közösen dolgozunk azért, hogy a fenntartható menstruáció eszközei, lehetőségei minél szélesebb körben ismertek legyenek, illetve a menstruációs szegénység társadalmi problémája egy hosszútávú, életképes modellben kerüljön felszámolásra.
A Tsuki létrehozásakor elsődleges szempont volt a fenntarthatóság gondolata. Sajnos alapítóink korábbi kutatásai tevékenysége alapján tisztában vagyunk azzal, hogy az, hogy valamilyen anyag lebontható vagy újrahasznosítható az nem feltétlen jelenti azt, hogy le is fog bomlani, illetve újra hasznosul. Úgy gondoljuk, hogy a kulcs az az, hogy a potenciális szemetet lehetőleg ne is állítsunk elő. Tsuki termékeink, megfelelő karbantartás mellett, akár 5+ évig is használhatók, illetve csomagolásuk úgy lett megalkotva, hogy ne kelljen a kukában landolnia, hanem stílusos, egyedileg tervezett tárolóként szintén felhasználásra kerüljön.
Menstruációs kehely előnyei
- Környezetbarát: A menstruációs kelyhek hozzájárulnak a hulladék csökkentéséhez, mivel akár 5 évig is használhatóak, míg a tampont vagy betétet csak egyszer lehet használni, és majd a szemetesben kötnek ki.
- Akár 6 -12 órán át tartó viselet: A menstruációs kehelyet akár 12 órán keresztül is viselheted anélkül, hogy ki kellene cserélni, míg a tamponokat általában 4-8 óránként kell cserélni.
- Kényelem: Sok nő találja kényelmesebbnek a menstruációs kelyhet, mint a tampont vagy betétet. Sokan úgy nyilatkoznak róla, hogy nem is érzik a jelenlétét.
- Higiénikus: A menstruációs kehely nem szivárog, légmentesen gyűjti a folyadékot és nem lesz kellemetlen szaga sem.
- Ideális sportoláshoz is: A menstruációs kehely stabilitása és kényelme lehetővé teszi a nők számára, hogy szabadabban mozogjanak, sportoljanak. Akár úszni is lehet vele, amit a legtöbb menstruációs eszközzel, nem lehet megtenni.
- Gazdaságos: Mivel a menstruációs kehely akár 5 évig is használható, ezért ez hosszú távon egy egyszeri költség, ami jelentős megtakarítást jelenthet.
Hogyan mérd le a méhszájad magasságát?
Felejtsd el a tampont és a betétet, hiszen a menstruációs kehely egy sokkal környezettudatosabb, egészségesebb és kényelmesebb megoldás. Ráadásul most megérkezett az új magyar márka, a Tsuki, ami a méhszáj magasságának megfelelő menstruációs kelyheket készített. De hogyan válaszd ki a megfelelőt?
A kehelyválasztást megelőzően fontos az információ-gyűjtés. Feltétlenül tudnod kell pl., hogy hol helyezkedik el a méhszájad: magasan, alacsonyan, középen, vagy esetleg „vándorol”, vagyis a menzesz alatt változik a magassága?
Az alábbi módszerrel akármikor megmérheted, de fontos tudni, hogy a menzesz alatt történő (többszöri) méhszáj-mérés fog igazán hasznos információval szolgálni.
Tehát hogyan is mérjük?
Helyezd magad kényelembe: feküdj az ágyra, vagy a fürdőkádba. Tiszta kézzel „nyúlj fel” mutató és/vagy középső ujjaddal a hüvelybe (ha „szárazon” nem megy, bátran használj síkosítót!). Ne félj, nem fáj! Keress egy kemény „falat”, ami „szembejön”. Nagyon hosszú körömmel is lehet, ez esetben majd vond le a köröm kilógó részének hosszát. Egy cseresznyéhez, vagy az orrunk hegyéhez szokták hasonlítani a méhszájat érzésre, azt keressük, hogy ez milyen messze helyezkedik el a hüvely-bemenettől: ha messze van, akkor beszélünk magas méhszájról, ha közel van, hamar eléred, akkor alacsony a méhszáj. Másik kezeddel jelöld be, hol volt a bejárat, így biztos leszel benne, hány ujjpercet is tüntettél el.
Azt szokás mondani, hogy ha 1 ujjperced tudtad „eltüntetni”, akkor alacsony a méhszájad, ha két ujjpercet akkor közepes, három ujjperc eltüntetésekor, vagy ha nem éred el, az magas méhszájat jelent. Ha méhszájad magas vagy közepes, akkor bármelyik Rhea kehely kompatibilis lehet, alacsony méhszájhoz a Rhea α típust javasoljuk.
Tsuki tipp: A méhszáj-mérés nagyon jó teszt lesz arra vonatkozólag is, hogy készen állsz-e a kehely-használatra. Ha ugyanis viszolyogsz a vizsgálat elvégzésétől, taszítónak tartod, hogy felnyúlj a hüvelybe, akkor talán még nem készültél fel a kehely-használatra.
Ajánlott felhelyezési technika
A Rhea esetében a gyakorlati tapasztalatok alapján a legbiztosabbnak a “fordított lenyomó” hajtási mód bizonyult.
A kelyhed bal kézben tartva a peremét egy ponton a jobb mutatóujjaddal nyomd befelé, mintha be szeretnéd tűrni a kelyhed belsejébe! Ez a lenyomó hajtás, egy nagyon népszerű módszer. A fordított lenyomó hajtásnál a “csőröcskés”, nyitott részt kell “alulra” fordítani, hogy a hátad vonalába kerüljön.
Ha nem boldogulsz a felhelyezéssel, a fordított lenyomó hajtás után a következőként járj el:
- Ne rakd magasra, engedd el a “bejárathoz” közel! Egy picit visszahúzva előfordulhat, hogy kinyílik. Illetve itt ki tudod tapogatni, vannak-e behajtva maradt részek a peremen, melyeknek egy ujjal benyúlva és a hüvelyfalat a kehelytől elnyomva helyet csinálhatsz a kinyíláshoz. Ezután a létra tövénél fogva és a kehely végét mozgatva forgasd meg lassan a kelyhet (akár másfél fordulat is lehet)! Ez sokszor segít a kinyílásban, és közben felfelé is mozog a kehely, így helyére tud kerülni.
- Bizonyos testhelyzetek, mozdulatok szintén segíthetnek abban, hogy helyére kerüljön a kehely. Végezz guggolást, ugrálj, hajolj, vagy a felhelyezéskor próbáld a fekvő (akár kádban) helyzetet, vagy tedd fel egyik lábad egy székre/kádra, vagy akár guggolásban is próbálkozhatsz!
- Ha szivárgást tapasztalsz, egy ujjal nyúlj fel a kehely mellett, és keresd meg a méhszájad! Ha túl magasra, vagy oldalra került a kehely, akkor a méhszáj mellette helyezkedik el, és nem “belelóg”, ekkor szivárgást tapasztalhatsz. Ha tudod, igazítsd meg a kelyhed, vagy távolítsd el és helyezd fel ismét, a méhszáj aktuális helyzetének figyelembevételével! A nem tökéletesen kinyílt kehely nem feltétlenül okoz szivárgást, a Rhea ekkor is képes lehet ellátni a funkcióját. Ahogy megtelik a kehely, kinyílhat, de ez nem törvényszerű. A szivárgást jellemzően a helytelen elhelyezkedés okozza, vagy ha a kehely kinyílása meg sem kezdődik.
- Ha zavar a szár, ne vágd le azonnal, mert a felhelyezési technikád fejlődésének hatására, vagy akár vándorló méhszáj esetén később még hiányozhat, a teljes csonkolás hatására pedig akár instabillá is válhat a kelyhed. Azt javasoljuk, hogy inkább fordítsd vissza és tűrd a kehelytest mellé, ha zavar. Ha pedig úgy forgatod, hogy a nagyajkakkal párhuzamosan álljon, lehet, hogy erre sem lesz szükséged!