Ég veled, tampon! Hello, menstruációs kehely!

Egy nő számára minden hónapban van pár nap, amikor nem tud maximálisan a megszokott módon élni. A menstruációs időszak amellett, hogy sokszor fájdalommal és lelki kiegyensúlyozatlansággal jár együtt, sok körülményes hozadékkal is bír.

A ciklus első napjaiban sokak számára nem a fájdalom a legbosszantóbb, hanem az állandó higiénés odafigyelés, a betétek és tamponok cseréje, a vérzés okozta szagok eltüntetése, semlegesítése. És akkor még nem is beszéltünk arról, hogy ez milyen költségekkel jár együtt. Egy nő élete során több mint hatmillió forintot költ a női higiéniás termékekre, így nem csoda, hogy az úgynevezett menstruációs szegénység hazánkban is létező jelenség.

A fenti problémákra nyújthat ideális alternatívát a menstruációs kelyhek használata. Ezek a puha, rugalmas tölcsérek valójában már az 1930-as években megjelentek, azonban még a mai napig sem terjedtek el annyira, mint az ugyanabban az időszakban felbukkanó tamponok. Ennek legfőbb oka az volt, hogy csak az utóbbi évtizedben fejlődött odáig az alapanyagként szolgálóorvosi szilikon, hogy az akár egy héten át tartó viselés esetén is maximálisan biztonságos legyen. 
A menstruációs kelyhet, vagy más néven intimtölcsért ugyanis a vérzés ideje alatt a hüvelybe kell helyezni, így az magába tudja gyűjteni a vért, amit aztán 6-12 órás időközönként kiürítünk belőle. És ami a legjobb, egy egyszerű tisztítás után újból használhatjuk, így akár 4-5 év is eltelhet, mielőtt a kukába kerül. 


Mik a menstruációs kehely legfőbb előnyei?

  • A tampon nemcsak a vért, de a hasznos baktériumokat is magába szívja, ami szárazságérzetet, valamint az intim egyensúly felborulását eredményezi. Ezzel szemben a kehely nem magába szívja, csak felfogja a vért.
  • A vérzés erősségétől függően 2-4 óránként javasolt tampont cserélni. A kehely ennek akár sokszorosát is bírja ürítés előtt. 
  • Az orvosi szilikonnak köszönhetően nincs irritáció, allergiás reakció, de a jó minőségű kelyhek esetében még az sem érződik, hogy egyáltalán a hüvelyben van. 
  • Higiénikusabb, mint a tampon vagy a betét, hiszen azon túl, hogy nem szivárog, légmentesen gyűjti össze a folyadékot, ennek köszönhetően pedig a kellemetlen szagoktól sem kell tartani. 
  • Környezetbarát megoldás, hiszen a kelyheket éveken keresztül lehet használni, így sokkal kevesebb hulladékot termelünk velük, mint a nehezen lebomló, ráadásul szelektíven sem gyűjthető tamponokkal és betétekkel. 
  • A jelenleg létező legolcsóbb megoldás, épp a sokszoros újrahasználhatóság miatt. Egyetlen doboz tampon is legalább 500 forintba kerül, így már pár hónap alatt megtérül a beruházás. 

Mire kell odafigyelni a menstruációs kehely használata során?

  • A megfelelő méretet használd! Ezt befolyásolja többek között az életkorod, a vérzésed erőssége, a medencefenéki izmaid állapota, ezért ha bizonytalan vagy, érdemes tanácsot kérni akár az orvosodtól, akár az eladótól.
  • Minden kiürítés után mosd el, és minden ciklus végén főzd ki a kelyhet, így biztosan elkerülöd a fertőzést.
  • Az első néhány használatnál még nehézkesnek tűnhet a felhelyezés és a kivétel, de könnyen megtanulható és megszokható a használat. Amíg nem jössz bele a gyakorlatba, használj mellé tisztasági betétet.
Tartalomhoz tartozó címkék: Szexedukáció Termékbemutató